Олександр витягнув мені старий сімейний фотоальбом, у якому було кілька світлин із татом – Яковом Балабаном. Гортаю альбом, і в мене складається враження, що це фотографії якогось дядька з Вінницької або Черкаської області – всі обличчя типово українські, одяг та інтер’єри також українські. Лише фотографії зроблені на вулиці вказують на те, що альбом належить політемігранту.
Читати публікаціюОдні бачили себе «передовим загоном Росії», «провідною верствою російського народу у боротьбі за відновлення єдиної й неподільної Росії». Інші прагнули створення на Дону і Кубані незалежної держави — Козакії.
Читати публікаціюУ селі Великі Зозулинці Красилівського району Хмельницької області будують меморіал на братській могилі 26-ти вояків Армії УНР. Як і чому 6-та Запасова бригада Армії УНР понесла страшні втрати в боях за село, в статті фонду «Героїка».
Читати публікаціюНаші ветерани дотримались слова – на зібрані гроші відкрили пам’ятник в першу річницю смерті бойового побратима. Пам’ятник обійшовся у 2938 чеських крон. Автором проекту пам’ятника став сотник Армії УНР Микола Битинський.
Читати публікаціюЗнімка з життя української військово-політичної еміграції в Польщі, періоду інтернування Армії УНР за колючим «союзницьким» дротом.
Читати публікаціюУ 1921 р. уряд Чехословаччини розробив та почав запроваджувати у життя «Російську програму допомоги», яка передбачала надання матеріальної підтримки політичним емігрантам з теренів колишньої Російської імперії. Вже у 1922 р., після неуспіху Другого Зимового походу, старшини та козаки Армії УНР усвідомили, що їм не уникнути тяжкого еміграційного хлібу – потрібно облаштовувати свій побут на новому місці.
Читати публікаціюДаний матеріал було опубліковано у наступних виданнях: Гриценко І.В.Забуті герої українського флоту//Морська держава – № 2 (52) – березень-квітень 2012 р., с. 43-46.; Гриценко І.В. Василь Пилишенко – останній ветеран фльоти УНР.//Свобода – № 26-27 – п’ятниця, 29 червня-6 липня 2012 р., с. 19.
Читати публікаціюНа жаль, більшість вояцьких чи ветеранських поховань УПА перебувають у жахливому стані. Могили занедбані, часто без належних написів.
Читати публікаціюНа цвинтарі Ганнерсбері, що у Лондоні, є чимало українських поховань. Кожна могила – окрема історія, варта цілого пригодницького роману.
Читати публікаціюЧи схочуть наші сучасники, чи навіть нащадки, воювати за державу чиї герої лежать або у вигрібних ямах, або в забутих могилах без хрестів, чиїми похованнями та обліком ніхто навіть не цікавиться?
Читати публікацію