30 втілених проектів

«Героїка» розшукує і впорядковує могили українських воїнів не лише в Україні, але й закордоном.

У кожної держави своє законодавство про поховання та похоронну справу. Однак традиційними країнами розселення української військової та політичної еміграції були саме ті країни, у яких, переважно, існує законодавчо закріплена процедура оплати оренди місця поховання. Середня ціна оренди для європейських країн становить близько 50 € на рік за одиночне поховання, і може змінюватись залежно від конкретної країни, міста, площі і статусу цвинтаря. За несплату оренди – поховання або ліквідовується (шляхом ексгумації і кремації решток), або здійснюється нове захоронення у наявну могилу. Надгробний пам’ятник у таких випадках переважно зносять та утилізують.

Орест Стець розглядає могилу поручника Армії УНР Володимира Побулавця (1898, м. Київ – 26.09.1929, м. Варшава).

Традиційно могилами політичних емігрантів опікувались або українські громадські організації, або приватні особи – друзі покійних. Дуже часто за могилою старшини Армії УНР наглядав старшина УГА, за могилою вояка УПА – його вихованець з «Пласту» або «Спілки Української Молоді» і т.д. Бути доглядачем могили видатного українця – це було не просто важливе доручення, а справжня місія політемігрантів. Однак з плином часу помирали й самі доглядачі могил, а численні еміграційні організації зникали. З кожним роком могил ставало більше, а бажаючих оплачувати могили – дедалі менше. Дуже часто діти або онуки політемігрантів вже не вважали за потрібне платити за оренду могили видатного військового, політика, поета, художника чи знаного науковця. Натомість новітня трудова еміграція залишалась переважно байдужою до збереження діаспорних поховань. В результаті виникла ситуація коли українські могили масово зникали з європейських цвинтарів – бо до них просто нікому немає діла.

Однак могили зникають не лише через несплату, але й через банальний недогляд – коли протягом 50 років просто нікому відремонтувати пошкоджений стихією пам’ятник, чи з могили росте дерево до якого нікому немає діла.

«Героїка» власним коштом утримує низку поховань українських вояків закордоном. Нашим пріоритетом є збереження могил вояків Армії УНР, водночас ми готові вивчити можливість опіки над могилами бійців УГА, УПА, УНА та інших українських військових формацій.

Закликаємо Вас долучитися до благородної справи збереження могил українських воїнів: пожертвувати кошти на оплату землекористування могилами або допомогти відшукати могили, які ми розшукуємо.

Яка саме інформація про могили нас цікавить?
1. Точна адреса цвинтаря.
2. Сектор, ряд і номер могили.
3. Фото могили.
4. Чи має могила заборгованість по оплаті оренди місця на кладовищі?

Євген золотить тризуби на могилах українських воїнів
Євген Попов золотить тризуби на могилах українських воїнів на Волі у Варшаві

Якщо Ви маєте бодай частину цієї інформації – Ви нам суттєво допоможете. Будь ласка, пишіть за адресою: heroic.spirit@gmail.com

Отже, ми шукаємо відомості про такі могили:

Бразилія

Велика Британія

Канада

Люксембург

Німеччина

Польща

США

Франція