30 втілених проектів
НАЗАД
  • 2 Травня 2015
  • 1965
  • 2 коментарі
Новини
Упокоївся кулеметник УПА Іван Терлецький
Ірина та Іван Терлецькі
Ірина та Іван Терлецькі

У селі Кіндійка, що під Херсоном, на 92 році життя упокоївся Іван Терлецький – стрілець Української Повстанської Армії.

У далекому 1944-му молодий хлопець з села Любухова, що на Львівщині, вперше взяв участь в бою з військами НКВС. Війна кулеметника “Вовка”, під таким псевдо знали Терлецького інші підпільники, тривала до 1946-го. Далі був арешт, слідство, тортури, концентраційні табори, поразка в правах, заборона повертатися в рідне село. У 70-х він оселився у передмісті Херсона, у селі Кіндійка.

Згодом побудував собі хату та став допомагати іншим політв’язням-бандерівцям перебиратися на Херсонщину. До Кіндійки переїхала дружина Терлецького, теж політв’язень, в якої таборове пекло відібрало здоров’я. Подружжя мріяло про дитину, однак… не судилося. Хотіли всиновити хлопчика чи дівчинку. Проте і тут КГБ спрацювало на випередження. Жоден дитячий притулок не хотів навіть говорити про всиновлення. Більшовики вважали, що будь-яка дитина ліпше зростатиме сиротою у притулку, ніж буде виховуватися українськими націоналістами.

Микола Терлецький (батько Івана Терлецького) в однострої УСС
Микола Терлецький (батько Івана Терлецького) в однострої УСС
Іван Терлецький з групою політв'язнів-українців. Колима, 1955 р. Стоїть в першому ряду четвертий справа.
Іван Терлецький з групою політв’язнів-українців. Колима, 1955 р. Стоїть в першому ряду четвертий справа.

Життя тривало. Стараннями пана Івана в Кіндійці оселився не один оунівець. Кожен новоприбулий отримував всебічну допомогу від тих, хто вже “вийшов” раніше. Спільно будували житло, шукали роботу, підтримували один одного у скрутну хвилину.

За часів незалежності Терлецький отримав нагоду подорожувати Україною. Рідне село ще за комуністів перейменували на Максимівку – у зв’язку з тим, що поблизу Лібухови в бою з підрозділами УПА загинув офіцер НКВД Максимов (3 червня 2008 року рішенням Львівської обласної ради селу Максимівка повернули назву Лібухова). Майже всі націоналісти села були знищені, а ті, хто допомагав Іванові та його друзям, – вивезені на Сибір. У рідній хаті жили вже чужі люди, які нічого не чули про родину Терлецьких. Старий кулеметник вирішив лишитися на Херсонщині, де і завершився його земний шлях. Поховають українського вояка на Кіндійському кладовищі, поряд з коханою дружиною.

Пане Іване, нехай херсонська земля буде Вам легкою! Слава Україні!

Історична довідка.

Терлецький Іван Миколайович народився 27 лютого 1923 року у с. Любухова Старосамбірського повіту на Львівщині. Батько – старшина Української Галицької Армії. З дитинства готувався до збройного повалення польської окупації. В УПА з 1944 року. Учасник боїв з більшовиками на терені Військової округи №5 “Маківка”. Заарештований органами НКВС у 1946 році. Десять років відбував покарання у радянських концтаборах. Жив на засланні. Вся близька родина депортована на Сибір. У 1970-х повернувся в Україну. Отримав відмову повернутися до рідного села. Оселився у передмісті Херсона. Позбавлений права всиновлювати дітей, як “ворог народу”. Сприяв засудженим націоналістам в пізнішому облаштуванні на Херсонщині. Від 1989 року брав активну участь у відродженні українського суспільно-політичного життя на Херсонщині. Разом з іншими ветеранами УПА добився створення першої у Херсоні парафії УАПЦ. Член Братства ОУН-УПА. Помер 2 травня 2015 року у с. Кіндійка на Херсонщині.

Інформацію про час і місце проведення похорону «Героїка» повідомить додатково.

Схожі Новини
  • 19 Листопада 2021
  • 3806
  • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
  • 17 Листопада 2021
  • 3123
  • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
  • 12 Листопада 2021
  • 3042
  • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.