- 16 Червня 2016
- 1262
- Прокоментуй!
Українці та поляки, які живуть у Варшаві, впорядкували 11 і 12 червня могили воїнів отамана Петлюри на православному кладовищі на Волі. Усього — більше ста гробів.
— Це перший наш такий досвід. На базі першої зустрічі будемо будувати понадконфесійну, понад організаційними поділами ініціативу, щоб охопити ці могили постійною опікою, — говорить Юрій Рейт, колишній голова ОУП, який звернувся до лідерів українських організацій у Варшаві з пропозицією спільно прибрати козацькі місяця поховання.

У прибиранні взяли участь 24 особи. Вони не лише почистили могили з всякого роду бур’янів, листя але також помили пам’ятники, вичистили тризуби на козацьких хрестах, посадили барвінок тощо.
— Важливо, що українці, які проживають у столиці, хочуть тим займатися. Це продовження праці мого покоління і передача їм відповідальності за могили, — заявляє колишній голова ОУП, який пригадує осіб, які у 1980-ті роки почали відновлювати у Варшаві занедбані місця поховань воїнів Української Народної Республіки. Це були Андрій Мартинюк, Богдан Боберський, Микола Сивицький, засновник хору «Журавлі» Михайло Струмінський та багато інших осіб.

— Ми почали приходити на цвитар ще у 1970-ті роки. Інколи потайком. Приходили на День соборності, на відзначення Листопадового зриву, а самі ремонтні роботи почалися під кінець 1980-их років. На їх відновлення та виготовлення двох меморіалів збиралося гроші серед діаспори. На початку 1990-х, коли я був головою ОУП, ми мали два пріоритети: відновити хрести у Варшаві та Александрові-Куявському, — розповідає Ю. Рейт.
Зараз на вольському цвинтарі знаходяться два козацькі меморіали та стоїть кілька поодиноких хрестів. Сьогодні це більше ста могил, а загалом на кладовищі було майже 300 таких поховань.
Як оцінє Ю. Рейт, без втягнення поляків, зокрема самоврядних структур, врятувати такі місця поховань буде неможливо.


— Це теж питання до поляків, наскільки опікуються могилами своїх союзників. А ми маємо добрі приклади, що це можливе. Тож у Александрові-Куявськомі саме місто опікується козацьким меморіалом. І робить це дуже гарно, — підказує український діяч.
Крім Александрова-Куявського та Варшави, могили петлюрівців знаходяться сьогодні в Пикуличах біля Перемишля, у Люблині, Кракові, Ланьцуті, Каліші, Каліші-Щипйорно, Дембліні, у місцевості Плоцічно біля Сувалків, у Пйотркові-Трибунальському, Тухолі, Сосновці та інших місцевостях.
Павло ЛОЗА, Простір
Залишити відповідь