30 втілених проектів
НАЗАД
 • 16 Червня 2016
 • 1299
 • Прокоментуй!
Публікації
У Варшаві впорядкували могили петлюрівців

Українці та поляки, які живуть у Варшаві, впорядкували 11 і 12 червня могили воїнів отамана Петлюри на православному кладовищі на Волі. Усього — більше ста гробів.

— Це перший наш такий досвід. На базі першої зустрічі будемо будувати понадконфесійну, понад організаційними поділами ініціативу, щоб охопити ці могили постійною опікою, — говорить Юрій Рейт, колишній голова ОУП, який звернувся до лідерів українських організацій у Варшаві з пропозицією спільно прибрати козацькі місяця поховання.

Учасники толоки на православному цвинтарі на Волі у Варшаві
Учасники толоки на православному цвинтарі на Волі у Варшаві

У прибиранні взяли участь 24 особи. Вони не лише почистили могили з всякого роду бур’янів, листя але також помили пам’ятники, вичистили тризуби на козацьких хрестах, посадили барвінок тощо.

— Важливо, що українці, які проживають у столиці, хочуть тим займатися. Це продовження праці мого покоління і передача їм відповідальності за могили, — заявляє колишній голова ОУП, який пригадує осіб, які у 1980-ті роки почали відновлювати у Варшаві занедбані місця поховань воїнів Української Народної Республіки. Це були Андрій Мартинюк, Богдан Боберський, Микола Сивицький, засновник хору «Журавлі» Михайло Струмінський та багато інших осіб.

Юрій Рейт, колишній голова ОУП
Юрій Рейт, колишній голова ОУП

— Ми почали приходити на цвитар ще у 1970-ті роки. Інколи потайком. Приходили на День соборності, на відзначення Листопадового зриву, а самі ремонтні роботи почалися під кінець 1980-их років. На їх відновлення та виготовлення двох меморіалів збиралося гроші серед діаспори. На початку 1990-х, коли я був головою ОУП, ми мали два пріоритети: відновити хрести у Варшаві та Александрові-Куявському, — розповідає Ю. Рейт.

Зараз на вольському цвинтарі знаходяться два козацькі меморіали та стоїть кілька поодиноких хрестів. Сьогодні це більше ста могил, а загалом на кладовищі було майже 300 таких поховань.

Як оцінє Ю. Рейт, без втягнення поляків, зокрема самоврядних структур, врятувати такі місця поховань буде неможливо.

Чищення рельєфу на пам'ятнику
Чищення рельєфу на пам’ятнику
Могила невідомого козака Армії УНР
Могила незнаного козака Армії УНР

— Це теж питання до поляків, наскільки опікуються могилами своїх союзників. А ми маємо добрі приклади, що це можливе. Тож у Александрові-Куявськомі саме місто опікується козацьким меморіалом. І робить це дуже гарно, — підказує український діяч.

Крім Александрова-Куявського та Варшави, могили петлюрівців знаходяться сьогодні в Пикуличах біля Перемишля, у Люблині, Кракові, Ланьцуті, Каліші, Каліші-Щипйорно, Дембліні, у місцевості Плоцічно біля Сувалків, у Пйотркові-Трибунальському, Тухолі, Сосновці та інших місцевостях.

Павло ЛОЗА, Простір

Схожі Новини
 • 19 Листопада 2021
 • 3015
 • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
 • 17 Листопада 2021
 • 2361
 • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
 • 12 Листопада 2021
 • 2262
 • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.