- 12 Лютого 2018
- 2097
- Прокоментуй!
10 лютого 2018 р. у с. Гнатівка на Київщині відзначили 100-ліття формування Окремого Запорізького загону Армії УНР. Майже 200 осіб з’їхались з усієї області, аби віддати шану тим, хто століття тому боронив Україну від російських окупантів. Меморіальні заходи розпочались на старому сільському кладовищі біля каплиці Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП.

Духовенством Київського патріархату була відправлена панахида за полеглими козаками та старшинами Армії УНР. Після короткого мітингу-реквієму урочиста процесія з державними прапорами рушила до пам’ятника “Борцям за волю України”, що на вул. Соборній. Тут відбулися показові виступи учнів боярської школи бойового гопака та клубу “Шаблезуб”.
“Я щасливий, що до Гнатівки щороку приїздить дедалі більше українців. П’ять років тому мені здавалось, що вшанування вояків Окремого Запорізького загону – це приватна ініціатива нашого фонду. Сьогодні ж бачимо, що Гнатівка перетворилась на важливе місце пам’яті, місце, яке притягує до себе дедалі більше людей. Символічно, що саме у Гнатівці ми презентуємо перше число нашої газети, що покликана розповісти читачам про легендарні сторінки історії українського війська”, – поділився враженнями член правління благодійного фонду “Героїка” Андрій Ковальов.
Цьогорічні урочистості в Гнатівці були організовані громадською активісткою Тетяною Мірзаєвою (ГО “Валькірія”), Києво-Святошинською РДА, Гнатівською сільською радою, парафією Різдва Пресвятої Богородиці УПЦ КП, Київським військовим ліцеєм імені Івана Богуна, ВІК “Повстанець” та БФ “Героїка”.







Фото Юлії Золотаренко.
Історична довідка. Створення регулярної української армії почалося під Києвом – у селі Гнатівка 9 лютого 1918 року. Це сталося після того, як рештки українських військ після завзятих 10-денних вуличних боїв у Києві під тиском радянських армій В. Антонова-Овсієнка та М. Муравйова змушені були відступити зі своєї столиці на захід – у бік Житомира. У Гнатівці, під керівництвом виконувача обов’язків військового міністра Олександра Жуківського відбулося переформування всіх наявних військ в Окремий Запорізький загін – перше регулярне збройне формування Української Народної Республіки. Згодом Окремий Запорізький загін вів переможні бої з більшовиками за Житомир та Бердичів, а вже 1 березня 1918 р. столиця України була звільнена запорожцями від червоних.
Пізніше Окремий Запорізький загін був реорганізований в Запорізький корпус, який відіграв одну з провідних ролей у Визвольній війні 1917-1921рр.
На честь формування Окремого Запорізького загону у с. Гнатівка, фондом “Героїка” у 2013 р. була встановлена пропам’ятна дошка на одній з найстаріших будівель села – цвинтарній капличці.
Залишити відповідь