- 4 Червня 2013
- 1073
- 2 коментарі

У вівторок, 4 червня, Благодійний фонд «Героїка» розпочав роботу з відновлення українських військових поховань у місті Боярка Київської області.
Взимку 1918-1919 років волосне містечко Будаївка (тепер в межах м. Боярка) стало місцем поховання для шести воїнів Армії УНР, які загинули у боях за підступи до столиці. За радянських часів цілий будаївський цвинтар був знищений комуністами, стерли з лиця землі і шість військових могил. Уціліло лише кілька цивільних могил. У післявоєнні роки на пустищі, що лишилось від цвинтаря, школярі грали у футбол.
Вже після відновлення Україною незалежності у Центральному державному історичному архіві України була віднайдена метрична книга православної парафії Будаївки. Священики Кирило Радзієвський, Іоан Славінський та Іоан Фдеоров залишили досить детальні записи про воїнів, яких вони поховали на цвинтарі: чотирьох козаків, бунчужного та сотника. За допомогою архівних документів дослідникам та краєзнавцям вдалось встановити місця погребіння бійців.
У 2011 році активіст «Героїки» Андрій Ковальов, на підставі архівних матеріалів, одержав дозвіл Боярської міської ради на відновлення знищених поховань. Того ж року територія цвинтаря була віднесена до земель історико-культурного призначення. Близько двох років волонтери збирали кошти на відновлення знищених могил. До ініціативи прихильно поставились як місцеві мешканці, так і мер міста Тарас Добрівський. Міський голова пообіцяв сприяти відновлювальним роботам.


4 червня 2013 року волонтерам, спільно з працівниками ЖКГ, вдалось очисти територію кладовища від сміття, скосити траву та будяки. До цвинтаря привезли шість петлюрівських хрестів та новий паркан, оздоблений тризубом – все за гроші жертводавців. Проте ідея відновити військові могили сподобалась не всім. Поряд із знищеним цвинтарем живе депутат Боярської міської ради Єдаков Юрій Іванович від «Партії пенсіонерів». Чоловік обурився, що за кілька десятків метрів від паркану його садиби відновлюють цвинтар. Мовляв, ніяк не дочекаємось поки розваляться ті хрести, що лишились, а тут під носом будують цілий пантеон. «Я мав зустріч з міським головою і депутатом Єдаковим. Останній заходився відмовляти мера будувати військовий пантеон. Мовляв, вистачить і каміння з відповідними написом. Дійшло до того, що депутат заявив буцімто підозрює про можливе знищення пам’ятників, якщо будівництво не буде зупинене», – коментує ситуацію активіст Андрій Ковальов.


Благодійний фонд має намір продовжувати роботи з відновлення поховань, на що отримано всі дозволи виконкому міської ради. «Героїка» висловлює сподівання, що депутатові вистачить здорового глузду не провокувати конфліктів та не чіпати поховань загиблих воїнів.
Перелік депутатів міської ради (включно з контактною інформацією) на офіційному сайті міста.
то колись мабуть НКВДист поселився біля кладовища і милувався хрестами замордованих ними людей..і чекав коли пам”ять зникне про героїв…а тепер СТРАХ на СТАРІСТЬ БЕРЕ що могили відновлюють та вшановують героїв а паскуди нквдшні здихають безславно..ось яке воно життя…запропонувати пану Єдакову вшановувати героїв та зобов”язати щодня приносити свіжі квіти на могили в противному випадку всі знають що він погрожував і всі знають що “душі померлих” можуть сильно помститися за підлості проти України Народу та Героїв…
Вічна слава героям України!