Публікації

Допоможіть відшукати могили ветеранів Армії УНР!

Сотник Армії УНР Михайло Обідний
Сотник Армії УНР Михайло Обідний
Сотник Армії УНР Михайло Обідний

Щороку по всій Україні зникають сотні старих поховань. Затираються написи, руйнуються та занепадають старі могили. З кожним днем зменшуються шанси відшукати місця вічного спочинку тих людей, які у 1917-1921 рр. зі зброєю у руках воювали за незалежність України.

За даними “Героїки” на території нашої держави знаходяться сотні могил ветеранів Армії УНР, які померли своєю смертю у глибокій старості. Майже завжди українські ветерани приховували своє минуле. На їх пам’ятниках немає жодних написів, які б давали зрозуміти хто насправді лежить під хрестом.

Мізерна кількість матеріальних пам’яток збройної боротьби підживлює міфи українофобів про те, що Центральна та Східна Україна не воювали за самостійність нашої батьківщини. Мовляв, немає слідів боротьби – значить її і не було. Якщо у найближчі декілька років не вжити системних заходів з пошуку та обліку цих поховань – вони будуть назавжди втрачені не лише для нас, але й для наступних поколінь українців.

Звертаємось до всіх небайдужих з проханням допомогти відшукати могили ветеранів Армії УНР. Благодійна ініціатива «Героїка» здійснює постійні архівні дослідження, вивчає діаспорну мемуаристику, проводить краєзнавчі експедиції. Ми володіємо власною базою даних воїнів Армії УНР, УГА та державних службовців УНР та ЗУНР. Наразі у нашому розпорядженні є понад 2 000 біографічних довідок. Реєстр охоплює уродженців всіх областей України та всіх українських етнічних територій, що опинились за межами сучасного державного кордону. База даних постійно поповнюється. Місця поховання переважної більшості осіб, що фігурують у цій базі даних, досі не встановлено.

Чим Ви можете допомогти?
1. Оглянути поховання на цвинтарі Вашого міста, селища чи села.
2. Скласти список тих могил, в яких спочивають чоловіки з датою народження від 1870 до 1904 рр. (ті, хто теоретично міг служити в Армії УНР).

Наприклад:
Кладовище села Колонщина Макарівського р-ну Київської обл.

Лозовий Тихін Федорович, 1873-1965
Ткаченко Павло Васильович, 1898-1950
Федоришин Ігор Ананійович, 1894-1969
Шевченко Юрій Якович, 1897-1956
Ященко Мусій Кузьмич, 1890-1986

3. Надіслати цей список електронною поштою (окремим документом Word) на адресу: heroic.spirit@gmail.com

Далі ці списки пройдуть перевірку згідно нашої бази даних. Якщо буде виявлено, що в могилі похований воїн Армії УНР – поховання буде взяте на облік благодійною ініціативою «Героїка». В разі потреби буде встановлено пам’ятник або проведено ремонт існуючого.

Сьогодні ще лишається час, аби уславити справжніх борців не лише вигуками «Слава Україні! Героям Слава!», але й конкретними справами в ім’я України.

Чекаємо на Ваші відгуки та співпрацю!

Інформація, що надходить (постійно оновлюється):

Вінницька область

м. Жмеринка (опрацював Павло Твердохдіб) – станом на 18.11.2012

м. Жмеринка, по вул. Москаленка (опрацював Павло Твердохдіб) – станом на 19.05.2013

Івано-Франківська область

с. Старі Кути (Долішній цвинтар) Косівського району (опрацювали: Василь Федюк та Віктор Москалюк) – станом на 21.11.2012

Київська область

с. Бузова Києво-Святошинського району  (опрацювали: Іванна Кобєлєва, Володимир Балан, Павло Подобєд) – станом на 16.02.2013

с. Гнатівка Києво-Святошинського району  (опрацювали: Олег Слабоспицький, Павло Подобєд) – станом на 01.12.2012

с. Княжичи Києво-Святошинського району (опрацювали: Олег Слабоспицький, Павло Подобєд) – станом на 01.12.2012

с. Яблунівка (кладовище №1) Білоцерківського району (опрацював: Андрій Вовк) – станом на 09.12.2012

Львівська область

c. Нем’яч Бродівського району Львівської області (опрацював: Микола Ковальчук) – станом на 30.11.2012

Тернопільська область

с. Чорний Ліс Зборівського району Тернопільської області (опрацював: Микола Ковальчук) – станом на 30.11.2012

Херсонська область

с. Новокаїри Бериславського району Херсонської області (опрацював: от. Андрій Чмєль) – станом на 30.11.2012

Чернігівська область

с. Чудівка Ріпкинського району Чернігівської області (опрацювала: Юлія Розенко) – станом на 12.05.2013

11 Comments

 1. Добре, з Одеси були солдати Армії УНР? Чи є перспектива їх знайти? Якщо так, то я візьму участь в цій акції і допоможу чим змогу.

  1. Пане Дмитре, з Одеси, як і з Одещини, походило чимало воїнів Армії УНР. Зокрема і старшин.

   Однак тут мова не про уродженців Вашого міста. Ті з ветеранів Армії УНР, які лишились в Україні після 1920 року (або повернулись сюди з місць інтернування) найчастіше оселялись не у рідних селах та містах. Гадаю причини такої поведінки всім зрозумілі. Наприклад, в Одесі, чи у Харкові, могли мешкати уродженці Умані, Вапнярки, Вознесенська тощо. Отже, шукати треба всюди – і в селах і містах.

 2. В Одесі проблема ускладнюється ще й тим, що по-моєму десь 2 чи 3 кладовища попросту зруйновані вщент. Але деякі старі ще залишились.

  У такому випадку, якщо вони померли в Одесі, знайти їх буде дуже складно. Чи Ви не знаєте якусь літературу, що стосується діяльності УНР в Одесі?

  1. Пане Дмитре!

   1. Мова йде не лише про поховання періоду 1917-1921 рр. Ми говоримо і про могили ветеранів Армії УНР, які помирали і в 1950-х, і в 1960-х і пізніше. Для того, щоб щось знайти – потрібно шукати. На жаль досі в Україні не проводилось подібних за масштабами пошукових заходів. Сподіваємось на Вашу дієву участь.
   2. Що стосується літератури, зверніться до місцевих бібліотек за такою книгою: Чорноморська хвиля Української революції: провідники національного руху в Одесі у 1917-1920 рр.: Монографія / Вінцковський Т.С., Музичко О.Є., Хмарський В.М. [та ін.]; відп. ред. В.М. Хмарський. – Одеса: ТЕС, 2011. – 586 с.

 3. “”За даними “Героїки” на території нашої держави знаходяться сотні могил ветеранів Армії УНР”” = тобто на кожен район припадає 1-2 могили.

  1. Друзі, невже немає жодної людини, яка б могла витратити 2 години для відвідин місцевого цвинтаря?

   Шкода, адже за 10-15 років вже можна буде і не шукати. У більшості сіл України сільські ради не виділяють земельних ділянок під нові кладовища, і захоронення здійснюються поверх старих могил (за якими не доглядають). Таких недоглянутих могил чимало. Так зникають тисячі поховань. Часу для пошуків мілітарної спадщини не так вже й багато.

   Або зараз, або за декілька років будемо повчати один одного у коментарях на сайтах.

 4. Куди висилати відомості про могили ветеранів армії УНР, що є в США ?
  Володимир Дмитріюк

 5. шановні, не зациклюйтеся лише на петлюрівцях, шукайте також махновців та інших загиблих, які воювали за свою Україну.

  1. Благодійний фонд “Героїка” вшановує борців за незалежність України: воїнів Армії УНР і УД, УГА, бойовиків УВО, ОУН, бійців “Поліської Січі” і УПА. Це є наша світоглядова засада. Більшовиків, поляків, білогвардійців чи махновців вшанує хтось інший. Без нас.

Leave a Reply

Your email address will not be published.