30 втілених проектів
НАЗАД
  • 8 Листопада 2010
  • 1290
  • 4 коментарі
Новини
На Черкащині відкрили ще один пам’ятник учасникам антибільшовицького повстання
Пам'ятник у Легедзиному10 листопада виповнюється 90 літ від того дня як селяни уманських сіл Легедзиного, Вишнополя, Косенівки, Зеленькова, Кам’янечого, Рогів і Тальянки виступили проти московської комуни. Під час повстання, яке закінчилось поразкою, загинуло близько 100 селян.

Легедзинська громада вирішила гідно вшанувати своїх земляків. Ідея вшанувати борців за волю України належить директорові заповідника “Трипільська культура” Владиславу Чабанюку та Сергію і Валерію Афанасьєвим, правнукам учасника повстання Івана Калениковича Павленка. Внаслідок їхніх зусиль та зусиль багатьох легедзинців 7 листопада в селі Легедзиному Тальнівського району Черкаської області постав прекрасний монумент борцям за волю України роботи заслуженого художника України Миколи Теліженка. Пам’ятник зроблено з інкерманського вапняка, його розмір – 100 см на 100 см і на 250 см, вага – 5 т.

Свято в Легедзиному висвітлювали телевізійні канали – “5-й”, ISTV та СТБ.
Участь в урочистостях взяли народний депутат України Олесь Доній, заступник голови Національної спілки письменників України Василь Шкляр, президент Історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль, директор Тальнівського районного музею хліборобства Вадим Мицик, народний художник України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Володимир Прядка; кобзарі Михайло Коваль і Тарас Силенко, лірник Сашко (Олександр Власюк), лідер рок-гурт “Тінь Сонця” Сергій Василюк, лідер гурту “Тартак” Сашко Положинський, лідер гурту “Вертеп” з Дніпропетровська Тимофій Хомяк, поет Артем Полежака, журналісти Ростислав Мартинюк та Олександр Піддубний, правозахисник Євген Дикий та інші достойники. Радували співом гурти “Гуляйгород”, “Хорея козацька” і “Тарута”. Вела мітинг старший співробітник музею Трипільської культури Ніна Сесь.

Промовляли Владислав Чабанюк, Сергій Афанасьєв, Микола Теліженко, краєзнавець Олег Шатайло, історик Олександр Палій та голова Тальнівської районної ради Валентин Янішевський. Письменник Василь Шкляр висловив надію, що читачі його роману “Чорний Ворон”, як колись й читачі творів Тараса Шевченка та Юрія Горліса-Горського, стануть на захист своєї Батьківщини.

Роман Коваль представив своє нове дослідження “Петро Дерещук і Дмитро Цвітковський. До історії повстансько-партизанського руху на Уманщині в 1920 – 1924 рр.”. Розповідається в цій праці і про повстання в селі Легедзиному.

Роман Коваль розповів про рух вшанування борців за незалежність, який поширюється Україною. Так, за неповні три місці постали пам’ятники в Матвіївці та Мельниках, що на Черкащині, в Ганнівці Петрівського району Кіровоградської області, в селах Корчівці та Горбулеві на Житомирщині, урочисто відкрито меморіал борцям за волю України у Зміївці Бериславського району Херсонської області, встановлено обеліск та меморіальну дошку козакам і старшинам Вороньківської сотні Переяславського полку в с. Вороньків Бориспільського району Київської області. І ось тепер постав пам’ятник у Легедзиному. Його можна сміливо назвати шедевром монументальної творчості.

Окрасою урочистостей став виступ кобзаря Михайла Коваля, який спеціально до відкриття пам’ятника написав пісню “Борони, Легедзине, борони!”.

Ой не забудь, не забудь, ой не забудь, не забудь!
Не забудь, Легедзине, не забудь,
Як волю твою потоптали, як дітей твоїх постріляли,
А долю твою ізломити, а душу твою ізранити!
Ой не забудь, не забудь!

Вшанування борців за волю України завершено свято гімном “Ще не вмерла Україна”.

Пам’ятник борцям за волю України у с. Легедзині Тальнівського району Черкаської області. 7 листопада 2010 р.
Пам’ятник борцям за волю України у с. Легедзині Тальнівського району Черкаської області. 7 листопада 2010 р.
Меморіальна плита біля пам'ятника
Борона
Борона
Учасники вшанувань у с. Легедзине. 7 листопада 2010 р.
Учасники вшанувань у с. Легедзине. 7 листопада 2010 р.
Учасники вшанувань у с. Легедзине. 7 листопада 2010 р.
Учасники вшанувань у с. Легедзине. 7 листопада 2010 р.
Тарас Силенко, Сергій Афанасьєв, Валерій Афанасьєв, Микола Теліженко, Роман Коваль. 7 листопада 2010 р.
Тарас Силенко, Сергій Афанасьєв, Валерій Афанасьєв, Микола Теліженко, Роман Коваль. 7 листопада 2010 р.

Прес-служба Історичного клубу “Холодний Яр”
Koval_r@ukr.net
Схожі Новини
  • 19 Листопада 2021
  • 3033
  • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
  • 17 Листопада 2021
  • 2368
  • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
  • 12 Листопада 2021
  • 2270
  • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.