30 втілених проектів
НАЗАД
  • 8 Грудня 2012
  • 896
  • Прокоментуй!
Новини
Литва на державному рівні вшанувала Євгена Коновальця

5 грудня в литовському місті Каунасі відбулася конференція присвячена лідерові українського визвольного руху Євгену Коновальцю. В рамках заходу був показаний фільм „Rezistencija Ukrainoje ir Lietuvoje” (Рух Опору в Україні та Литві) та була відкрита пам’ятна дошка на честь полковника Армії УНР, команданта УВО, голови Проводу українських націоналістів Євгена Коновальця. Таблицю встановили на будинку Laisv?s al. 34, в якому часто бував полковник, маючи литовське громадянство. Автором дошки є скульптор Ярослав Троцько, а виготовлена вона коштом обласного бюджету Львівщини.

Виступаючи перед учасниками урочистостей із вшанування пам’яті Євгена Коновальця, віце-мер Каунаса Станісловас Бушкевічіус сказав: «Український народ, як і литовський, довгий час були поневоленими народами, тому Коновалець завжди розумів бажання Литви, як й України, вирватися і стати незалежною державою. Він допоміг Литві, і Литва допомогла йому мобілізувати сили, щоб боротися за незалежність своєї країни. Я радий, що литовці не забувають Євгена Коновальця і сьогодні ми говоримо про нього як про лідера боротьби за свободу. Свого часу Коновалець сказав, що тільки ті народи, які знають свою історію, гідні поваги інших».

Історична довідка. Євген Коновалець (14 червня 1891, Зашків, Львівська область —  23 травня 1938, Роттердам, Нідерланди). Полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу українських націоналістів. З 1909 вивчав право на юридичному ф-ті Львівського університету. З студентських років вів активну громадсько-політичну діяльність. Із 1913 р. як один з лідерів українського студентського руху був обраний до складу головної управи Українського Студентського Союзу. На початку I світової війни 2 серпня 1914 р. Коновалець був мобілізований до австрійської армії. В червні 1915 р. під час боїв на Маківці потрапив у російський полон. У жовтні-листопаді 1917 р. у Києві він стає співзасновником Галицько-Буковинського Куреню Січових Стрільців, який незабаром перетворився в одну з найбоєздатніших частин Армії УНР. В січні 1918 р. Коновальця було обрано командиром Куреня Січових Стрільців. В період діяльності Української Центральної Ради Січові Стрільці фактично виконували функції національної гвардії. 1-2 березня 1918 стрілецькі частини під командуванням Коновальця спільно з Запорізьким Корпусом та Гайдамацьким Кошем Слобідської України визволили Київ від більшовиків. В листопаді 1918 р. Січові Стрільці підтримали Директорію УНР у повстанні проти влади П. Скоропадського і в Мотовилівському бою 1918 р. розбили гетьманські частини. В 1918-1919 рр. Коновалець командував дивізією, корпусом і групою Січових Стрільців під час бойових операцій проти більшовицьких і білих військ. 1921 р. Коновалець повернувся до Львова і очолив Начальну Команду Української Військової Організації. У 1929 р. на Першому Конгресі Українських Націоналістів у Відні було створено ОУН, головою проводу якої було обрано Євгена Коновальця. На початку 1930-х рр. Коновалець, організаційно зміцнивши УВО і ОУН, установив контакти з політичними колами Німеччини, Великобританії, Литви, Іспанії, Італії та організував українські політично-інформаційні служби в багатьох політичних центрах Європи. 23 травня 1938 р. Коновалець загинув у Роттердамі в результаті спецоперації НКВС.

Схожі Новини
  • 19 Листопада 2021
  • 3035
  • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
  • 17 Листопада 2021
  • 2369
  • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
  • 12 Листопада 2021
  • 2271
  • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.