30 втілених проектів
НАЗАД
  • 24 Вересня 2012
  • 9510
  • 6 коментарів
Новини
На Хмельниччині відкрили пам’ятник воїнам Армії УНР
Як і в 1919, над могилою воїнів дали сальву
Як і в 1919, над могилою воїнів дали сальву

23 вересня у селі Холодець Волочиського району Хмельницької області відбулось урочисте відкриття пам’ятника на братській могилі воїнів Армії УНР.

Протягом року активісти благодійної ініціативи «Героїка» досліджували архівні документи, опитували старожилів, залучали доброчинців та небайдужих, аби спорудити на могилі бійців військовий пам’ятник.

Сімнадцять козаків та старшин 10-го полку сірожупанників потрапили у полон до більшовиків після бою під селом Купіль, який відбувся 1 червня 1919 року. Того ж дня полонені були розстріляні червоноармійцями на березі ставка у селі Холодець. Ці події висвітлив на своїх шпальтах фронтовий часопис «Український козак» у номері 43 від 31 серпня 1919 р. Рідкісну газету відшукали дослідники «Героїки» у фондах Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського.

Станом на 20 липня 2012 р.
Станом на 20 липня 2012 р.

20 липня 2012 року, в рамках краєзнавчої експедиції місцями боїв Армії УНР на Західному Поділлі, було відвідано місце поховання сірожупанників. Опитування старожилів засвідчило, що пам’ять про подію збереглась. Розповідь про розстріл на березі ставка переказувалась від батьків до дітей. Місцеві мешканці першими в розмові назвали точну кількість «страчених петлюрівців» – 17 чоловік, що відповідає відомостям з публікації.

8 вересня розпочалось будівництво пам’ятника, до якого, в різний спосіб, долучилось декілька сотень осіб практично з усіх областей України. Будівельними роботами керував майстер «Героїки» Олег Собченко. До відновлення військової могили доклались і місцеві селяни, і патріоти з сусідніх сіл.

У день відкриття
У день відкриття

В урочистий день відкриття на сільський цвинтар Холодця прибули гості з Києва, Тернополя, Хмельницького, Волочиська та, навіть, українці з Польщі. Громада села зайняла місце біля самої могили. Розпочався мітинг-реквієм з виступу координатора «Героїки» Павла Подобєда, який розповів про історію поховання та зусилля, які були докладені для його відновлення.

Пам’ятник освятило духівництво УАПЦ: протоієрей Василь (парох с. Холодець), протоієрей Олександр (парох с. Попівці) та митрофорний протоієрей Володимир (парох с. Порохня). За загиблими сірожупанниками відправили панахиду. Під час виконання державного гімну почесна варта віддала сальву над могилою полеглих. До присутніх промовляли жертводавці і представники сільської ради. Останні пообіцяли завжди дбати за могилою бійців, які знайшли свій останній прихисток у селі Холодець.

Завершенням меморіальних заходів став перегляд фільму «Українська революція». Стрічка режисера Івана Канівця зібрала повну залу сільського клубу. Попри відсутність якісної кіно-проектної та звукової апаратури, фільм не залиш глядачів байдужими. Аплодували стоячі.

Коментарі:

«До відновлення поховання долучилось чимало небайдужих. У пам’ятник вкладені великі матеріальні та організаційні ресурси. Однак, коли замислюєшся над тим, якою ціною заплатили цих сімнадцять хлопців за ідею незалежної України – розумієш, що ми зробили крихту того, що було необхідно для вшанування цих героїв», – розповідає Павло Подобєд, координатор благодійної ініціативи «Героїка».

«Кожен проект, над реалізацією якого ми працюємо, має свою історію. Не лише військову, а й сучасну – історію будівництва, історію відновлення. Холодець мені запам’ятається самопосвятою місцевого пароха. Отець Василь та його дружина є українськими патріотами. За цими словами стоїть їх жертовна праця та всестороння допомога «Героїці» на всіх етапах реалізації запланованого», – коментує Олег Собченко, майстер «Героїки».

«Моя родина брала участь у збройній боротьбі за незалежність під час Других визвольних змагань. Відтак питання моєї участі в будівництві пам’ятника було вирішено ще до того, як пан Собченко звернувся по допомогу. Ми будемо продовжувати нашу багатолітню традицію: у Провідну неділю розпочинатимемо відправу на цвинтарі саме з могили воїнів Армії УНР», – підсумував отець Василь, настоятель церкви Св. Миколая у с. Холодець.

«Свого часу я двічі звертався до обласної влади з проханням впорядкувати могилу українських вояків, встановити пам’ятник. Однак листування не дало жодних результатів. Те на що не було часу і грошей в місцевої влади зробили хлопці та дівчата з «Героїки». Тепер буду дбати за цією могилою, дивитись аби вона не заростала будяками і тут завжди були свіжі квіти», – ділиться враженнями Святослав Знахарук, мешканець села Холодець, активний учасник будівництва пам’ятника.

Схожі Новини
  • 19 Листопада 2021
  • 3803
  • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
  • 17 Листопада 2021
  • 3122
  • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
  • 12 Листопада 2021
  • 3042
  • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.