30 втілених проектів
НАЗАД
 • 9 Червня 2016
 • 1098
 • Прокоментуй!
Новини
Допоможіть зберегти могили генералів Татарського і Шраменка

У багатьох країнах світу існує оплата за користування місцем поховання. До таких країн належить і Німеччина, де похована велика кількість представників української політичної еміграції. Кожна могила повинна оплачуватись. Ціни різні. В середньому, для Німеччини, це близько 40 євро на рік. Несплата землекористуванням є підставою для ліквідації могили: спершу знищують надгробний пам’ятник, а потім до могили (поверх наявного поховання) підзахоронюють нову домовину.

Станом на сьогодні важко підрахувати точну кількість втрачених український військових могил. Однак декілька фактів все ж можна навести. В одному лише Мюнхені у Німеччині, на кладовищі Вальдфрідгоф (Waldfriedhof), ліквідовані могили:

 • підполковника, начальника розвідчого відділу штабу 3-ї Залізної дивізії Армії УНР Миколи Стечишина (1890 – 1977);
 • вояка 1-ї УД-УНА Володимира Стечишина (1920 – 1980);
 • хорунжого Армії УНР, багатолітнього редактора українських видань у Німеччині «Наше життя», «Українські вісті», «Мета» Павла Котовича (1900 – 1960).

Ці поховання втрачені для України і відновити їх неможливо. Ще низка наших могил у Німеччині буде ліквідована вже найближчим часом.

За відомостями від пана Петра Ломпаса, представника Об’єднання українців у Франконії, у 2002 р. завершився термін оплати могили полковника (генерал-хорунжого в еміграції) Миколи Шраменка, який протягом багатьох років був міністром військових справ уряду УНР в екзилі. З могили була демонтована надгробна плита, а сама могила запропонована для нових захоронень – тобто під остаточну ліквідацію. Наразі поховання ще не знищено – «Героїка» уклала договір з адміністрацією кладовища про оплату оренди на наступних 5 років. Сума до сплати – 175 євро.

Загрозлива ситуація склалась і довкола могили поручника (генерал-хорунжого в еміграції) Армії УНР Василя Татарського, який похований у м. Інгольштадт, Німеччина. Про це повідомив представник місцевої української громади пан Олег Кратт. Для подовження оренди могили Василя Татарського, терміном на 5 років, необхідно близько 200 євро. «Героїка» готова укласти новий договір оренди та заопікуватись могилою.

Могила Василя Татарського в м. Інгольштадт
Могила Василя Татарського в м. Інгольштадт

Татарський народився 28 лютого 1898 року в місті Мурафі на Поділлі. В Українській армії спочатку належав до Північної дивізії Волинської групи, а у 1920 році, після завершення Зимового походу, був приділений до Запорізької дивізії. Обіймав посади командира сотні, командира 1-го куреня 2-го Берестейського полку. В таборі інтернованих в Каліші закінчив українську гімназію. Пізніше, на пропозицію тодішнього Президента УНР в екзилі і міністра військових справ ген. Садовського, вступив 1926 р. до польської старшинської школи. Після 3 літ закінчив школу і був приділений до 57-го полку в Познані. В полку спочатку був командиром чоти, а після закінчення кулеметних курсів командиром сотні, а від 1936 року – командиром підстаршинської школи для кулеметників. У 1937 році вступив до Військової Академії у Варшаві, яку закінчив у 1939 році.

Під час польсько-німецької війни був начальником штабу групи полковника Мікося, яка провадила бої з наступаючими більшовиками на Поліссі і Волині. По капітуляції Польщі працював деякий час в українській установі довір’я в Берліні, а в січні 1942 року вступив, як сотенний, до “Шуцманшафту” – батальйону 204 в Дембіці.

В серпні 1944 року перейшов до Української дивізії “Галичина” на посаду командира кулеметної сотні. Того ж року брав участь у боях проти більшовицьких партизанів у групі Вільднера у Словаччині як сотенний 10-ої сотні 29-го полку. За ці бої одержав німецький залізний хрест 2-го класу.

Під час формування української армії генерал Шандрук призначив його начальником штабу протипанцерної бриґади «Вільна Україна», якою командував полковник Дяченко.

По закінченню війни покійний жив в таборі ІРО в Новому Ульмі, і там брав участь в українському громадському житті. Головну свою увагу звернув на організацію бувшого українського вояцтва. Він був одним з основоположників Союзу Українських Ветеранів в Німеччині, та його головою від 1950 р. Належав до вищої Військової Ради при уряді УНР, був членом УНДС, видавав журнал “Український Комбатант” і дописував до “Українських вістей”, “Мети” і “Українського Слова” в Парижі. Видав також свої спомини під заголовком “Під чотирма прапорами”.

Скласти пожертву на оплату оренди могил Василя Татарського та Миколи Шраменка можна за наступними реквізитами:

БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ

Найменування юр. особи Благодійна організація «Благодійний фонд «Героїка»
Код ЄДРПОУ 38697076
Валюта рахунку UAH
№ рахунку 26005602566300
Назва банку Публічне акціонерне товариство «УкрСиббанк»
МФО (код банку) 351005
Призначення платежу Благодійний внесок
Схожі Новини
 • 19 Листопада 2021
 • 739
 • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
 • 17 Листопада 2021
 • 663
 • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
 • 12 Листопада 2021
 • 678
 • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.