30 втілених проектів
НАЗАД
  • 22 Квітня 2013
  • 1233
  • Прокоментуй!
Публікації
Допомога Громадянства Українським Інвалідам

З приводу Заг. Зборів УКТОДІ у  Львові. На іншому місці містимо звіт із ІХ. Річних Заг. Зборів УКТОДІ. Не можемо опертися cпокусі, щоби під вражінням звіту та дебат на зборах не кинути кількох рефлексій при найменше для тих членів УГА, котрі, живучі на провінції, не мали змоги бути присутними на згаданих зборах. – Не підлягає сумнівові, що відповідна забезпека одної тисячки інвалідів Української Армії є «святим обовязком» суспільности, котра від бувшого стрільця вимагала беззастережно виконання жовнярського обовязку. Від зобовязань супроти інвалідів У. А. не личить нині ухилюватися жадній суспільній верстві, ніякому станові, ніякій установі. А вже в першу чергу повинні виконати і припильнувати виконання цього обовязку бувші члени У. А. –

Досі, як виходить зі звіту Головної Ради УКТОДІ на Загальних Зборах, тільки в самому Львові бувші члени УГА яко-тако вивязуються з цього обовязку. У провінціональних містах, навіть таких як Станиславів, бувша столиця ЗОУНР, важко зорґанізувати бездоганну філію УКТОДІ, хоч там є й ПСК, Філія Зем. Банку, а головно чимало українських независимих громадян. – На загальні збори станисл. Філії приходить шестеро людей. Громадянство так не хоче бути проінформоване про забезпечення інвалідів У. А., що в Станиславові впевнюють, начеби УКТОДІ мало силу силенну грошей, з яких вже самі відсотки викривають потреби УКТОДІ. – Може цьому винувата львівська централя, порушуючи цю справу не надто часто у пресі.

Окрім застою в праці філій УКТОДІ виявилося на загальних зборах, що централя не має майже ніякої екзекутиви над філіями. Нічо дивного, що філії робляться самостійними і зібрані фонди зі шкодою для загалу інвалідів льокують у місцевих установах, замість переслати їх до централі. Дотеперішня централізація збірок і розділ фондів зі Львова для добра загалу інвалідів є оправдана й конечна, але на будуче конечний є також постійний контакт та контроля філій, що без сумніву причиниться до оживлення філій та звязаної з тим поправи в забезпеченню інвалідів Укр. Армії. – УКТОДІ, як виказали останні роки, не може числити на піддержку адміністр. влади, на дозволи збірок, чи інші приходи. Централя й філії УКТОДІ повинні зорґанізувати збірку членських вкладок, головно по містах, де живе загал української інтелліґенції та забезпечити членство українських, краєвих установ, з яких кожна зобовяжеться внести річно свій пай на ціли товариства.

У всіх державах світу стали інваліди великим тягарем. Усюди інваліди ставлять менш або більш енерґічно свої домагання до держави у формі рент, концесій, полекш, та звільнення від державних та автономічних тягарів. Наші інваліди опинилися у виїмковому на цілий світ положенню, бо знайшлися під владою колишніх противників у бою, не зможуть числити не тільки на державну ренту, але навіть на найпримітивніші та признані законом полекші. Квестія їхнього життя з родинами так пекуча як нігде; вимоги наших інвалідів до суспільности, що мусить заступити їм державу, не можуть у наших відносинах бути менш гострі, як вони є, і саме тому наші інваліди і вимагають і заслуговують на більшу увагу громадянства. Ця увага громадянства досі мізерна. Сім міліонів Українців під Польщею зложило в році на забезпечення одної тисячі інвалідів зол. 53. 838. 02.

Богацько шуму робить від 2-3 літ справа будови Дому Укр. Інваліда у Львові. Річеві вияснення Др. Ст. Шухевича в цій справі переконали мабуть присутних, що ця справа до вирішення не легка, бо треба рівночасно брати під увагу й інтереси інвалідів і бажання жертводавців, а диспонуючи лише 30-тома тисячами долярів, це доволі тяжко. Для заспокоєння амер. жертводавців і для закінчення поговорів про «безмірні скарби укр. інвалідів» Гол. Рада УКТОДІ повинна справу будови, чи купна того дому, приспішити й перевести в діло, хочби лише в цих скромних рямцях, які дає зібрана досі квота 30.000 $. витрат, окрім адміністрації та видатків на евентуальні поїздки інвалідів, не мають, а радше не повинні мати.

Якщо централі УКТОДІ тяжко добитися зрозуміння у деяких своїх філіях, то тим тяжче добитися його у широкого загалу, не зважаючи на часті статі, відозви та апелі. Жертвенність українських кооператив зменшилася в 1930 р. о 9.000 золотих в порівнянні з попереднім роком. Збірки парохів і церков на інвалідів, зцентралізовані в епископських ординаріятах, зов не доходять до ціли. Ні УКТОДІ ні Фонд Воєнних Вдовиць і Сиріт зі збірок по церквах, на ту ціль переведених, не користали.

Мимо дійсно значних зусиль в 1930 р. число членів УКТОДІ ледви подвоїлося (з 1163 на 2305). Загал членів вплачує нормальну членську вкладку (6 зол. річно). Виїмок творить около 100 членів (передовсім у Львові), котрі вплачують місячно по 15 золотих. До білих круків в галицькій суспільности і між українськими адвокатами належить Др. Михайло Воробець в Калуші, котрий від чотирьох літ вплачує до Т-ва місячно по 15 золотих. Членів замешкалих поза Галичиною має Тов-о кількох; не вплатило вкладки 425 членів. Наведені цифри належить поставити побіч числа 4,000.000 голов українського населення в Галичині, щоб мати яркий образ того вкладу,який дає суспільність на забезпечення інвалідів Української Армії.

Наш загал повинен здати собі справу з того стану, що дотеперішня поміч інвалідам далеко невистарчаюча, тим більше, що наші інваліди не користають з жадних законних полекш просто тому, що вони інваліди Української Армії. З браку місця та цензурних причин важко про цю справу писати. Тимбільше уваги треба присвятити забезпеченню інвалідів. Українську суспільність жде ще довгі роки цей нелегкий обовязок. Мусимо виповнити його так, щоби наша поміч була гідної тої жертви, яку понесли інваліди у боротьбі, та рівною вкладови інвалідів на майбутнє, котрий інваліди Укр. Армії творять ще й нині тим самим, що вони є.

 

Журнал “Літопис Червоної Калини”, 1931 р., ч. 5

 

“Героїка” висловлює подяку панові Дмитрові Драганові за допомогу в наборі спогадів.

Схожі Новини
  • 19 Листопада 2021
  • 2999
  • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
  • 17 Листопада 2021
  • 2344
  • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
  • 12 Листопада 2021
  • 2248
  • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.