30 втілених проектів
НАЗАД
 • 14 Квітня 2013
 • 1854
 • 1 коментар
Публікації
Де наші памятники минулого?

Роздумуючи над нашим минулим – «звідки взялось і де поділось», ми дивуємося нераз, де ділися всі оті памятники нашої давнини – чому вони не заховалися до наших днів, так як це сталося з історичними памятками інших народів, хочби наших сусідів Поляків чи Чехів.

На це є коротка і вигідна відповідь. Відповідь завчена, до якої ми вже привикли: мовляв – Татари все понищили і сліду не стало. Ясно і коротко. Розвязка дійсно своєрідна, бо вигідна. Є на кого вину звалити. Всему винні Татари, але не ми самі.

Добре, що найшлися ці якісь Татари, інакше ми мусілиби соромитись перед собою і перед світом за свою нездарність та недбайливість, а так є на кого вину звалити, щоби не мати самому викидів совісти.

Де ділась могила Володимира Великого? – Татари… Короля Данила? – Татари… Льва Галицького? – Татари…

А Мазепи?…

Тут вже не Татари, а Румуни, Турки, чи щось таке. Зрештою Бог його відає хто. Словом, нема і ніхто не знає де. Та й на що кому знати, сказано, нема, то й нема. Годі над тим довго і роздумувати. Врешті ми до таких міркувань привикли, тай навіть учать по школах такі пояснення дають залюбки вчені наші дослідники. Магічне слово «Татари» вистане за все.

Та часи «татарські» довно минули. Нам тепер ніяково звалювати вже вину на других, бо ми не діти і треба вдаритися в груди: Ми самі винні! Одно залишається оправдання. Така вже наша вдача «степовиків», що не любимо оставляти слідів по собі. Ми ніколи не цікавились памятниками своєї давнини і не зберігали їх, а навпаки самі розгублювали їх і нищили своєю недбайливістю.

Багато в нас музеїв? Багато тих збирачів всяких памяток минулого? Навіть це недавне минуле затрачується і гине безслідно на наших очах.

Відома і голосна була справа з могилою полк. Вітовського що її по кількох літах від смерті вже не можна було віднайти в Берліні. Забули. Ніхто навіть не завдав собі труду спамятати, на котрому вона цвинтарі…

Дійсно подиву гідне.

А скільки ще у нас отаких забутих могил по цвинтарях, де їх перекопують, по полях, де їх переорюють.

Хто винен цьому. Чи також «Татари»?… А може наша недбайливість і ця байдужість з якою відносимося до товариств «Охорони Воєнних Могил?»

ПОЯСНЕННЯ ДО ПРОЄКТІВ ПАМЯТНИКІВ ІНЖЕНЕРА-АРХИТЕКТОРА НАГІРНОГО

Проєкт ч. 1
Проєкт ч. 1

Хрест виконати найкраще в камені. Ужити до цієї роботи камінь пісковець, а де його немає вапняк. – Величина хреста 2 м. без підстави. Де немає каменя можна його виконати з бетону. Форму зробити з дощок, хіба при мосовій продукції із заліза.

Грубість хреста 30 цм. Підмурівка з ломаного каменя на вапняній заправі, та, де є вогкість, на цементованій або з бетону. Підмурівку дати так глубоко, аж покажеться тверда земля, бо інакше хрест скривиться.

Камінний можна зробити з 4 частий; осадити їх на залізних больцях. І так спід менший, головний велики хрест і 2 малі хрести. На табличці умістити написи упавши і найкраще дати залізні букви або відлити. Шабльон для бетону (форму) можна дістати в інж. арх. Е. Нагірного у Львові.

Проєкт ч. 2
Проєкт ч. 2

Спід з каменя з 3 частий. Ширина хреста 40 цм. Якщо важко зробити то верх виконаний у формі листів, можна зробити як кістку. Хрест повинен бути кутий зі штабового заліза, робити ковальської, корту кожний коваль на селі може виконати. Довкола хреста треба посадити дерева, щоб хрест мав тло і щоби око мало на чому спочити, бо негарно виходить; кожний твір архитектури мусить мати якесь тло, щоби будова не губилась у небі.

Л.Л.,

журнал “Літопис Червоної Калини”, 1929 р., ч. 1

 

“Героїка” висловлює подяку пані Anny Smile за допомогу в наборі публікації.

Схожі Новини
 • 19 Листопада 2021
 • 3883
 • Прокоментуй!
Пам’ятник на могилі поручника Аврамчука: зібрано половину необхідної суми

Завдяки Вашим пожертвам зібрано половину необхідної суми для реалізації двох ...

детальніше
 • 17 Листопада 2021
 • 3195
 • Прокоментуй!
На Житомирщині вшанують Героїв Базару

У листопаді–грудні цього року виповнюється 100 років Другого Зимового походу ...

детальніше
 • 12 Листопада 2021
 • 3109
 • Прокоментуй!
Допоможіть встановити пам’ятник на могилі поручника Хоми Аврамчука

Цьогоріч ми маємо надію встигнути реалізувати ще кілька проєктів. Все ...

детальніше
Залиште свій Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.